Radka Denemarková – “nová” čestná spisovatelka města Graz 2017/2018

Radka Denemarková je od 1. září 2017 do 31. srpna 2018 novou „čestnou spisovatelkou města Graz“ (Rakousko).

O stipendium se ucházelo celkem 61 spisovatelů z 29 zemí. Ve zdůvodnění poroty mimo jiné stojí:

“Pražská spisovatelka Radka Denemarková přesvědčuje nejen svou obsáhlou a všestrannou uměleckou tvorbou, která zahrnuje romány, divadelní hry, scénáře, esejistické texty, dramaturgickou a literárněvědnou práci, překlady. Mimořádné kvality jejího psaní, témata, která si volí, a forma, jakou tato témata zpracovává, z ní činí mimořádnou literární osobnost v celoevropském kontextu.
Zabývá se problémy jedince v současné společnosti, zároveň se pokouší pohled na minulost zbavit slepých míst, nebezpečných a lživých mechanismů vytěsňování paměti a jakékoliv tabuizace. Její dílo se diferencovaně vyrovnává s historickými událostmi, jejichž důsledky pociťujeme dodnes. Z této perspektivy je každá zdánlivě národní historie záležitostí celoevropskou, týká se nás všech.“…

Mezi autory a autorkami, kteří se ocitli v nejužším výběru, byli například Liliana Corobca (Rumunsko) a Erica Zingano (Brazílie).

Slavnostní předání stipendia Radce Denemarkové z rukou dosavadního „čestného spisovatele města Grazu“, irácko – německého spisovatele Najema Waliho, se bude konat v rámci čtení obou autorů v září 2017, Literaturhaus Graz, Elisabethstraße 30, 8010 Graz.

Knihovna „vlaštovky“ Radky Denemarkové

PRAHA. Městská knihovna Praha, středa 25. ledna 2017 v 19 hodin.

Vyprávění o knihách-přátelích žijících na dřevěných policích knihovny, v jejichž blízkosti Radka Denemarková žije a tvoří, a o divu, kterým si psaní vybralo Radku a ne ona psaní. Třetí díl cyklu Knihovny známé i neznámé – Filmy, které v televizi neuvidíte. ČR 2016, 60 minut. Besedu s Radkou Denemarkovou, Petrem Kotykem a Bedřichem Ludvíkem moderuje Vladimír Hendrich. Pozvánka »

Knihovny známé i neznámé III. – Filmy, které v televizi neuvidíte. Archivář Petr Kotyk a režisér Bedřich Ludvík natáčejí knihovny zajímavých osobností. Projekce snímků s lektorským úvodem a besedou.

Cena WALD Press AWARD

PRAHA. Prezidentský salonek Rudolfina, 18. prosince 2016, v 10.00 hodin.

Nakladatelství WALD Press bylo založeno v roce 1995 k poctě Františka Walda (1861–1930), profesora teoretické chemie a metalurgie a rektora Českého vysokého učení technického. Stalo se již tradicí, že v předvánočních dnech uděluje cenu WALD Press AWARD těm, kteří dokáží mimořádně obětavě pomáhat potřebným.

Smyslem letošního slavnostního setkání je udělení této ceny a předání pamětní plakety spisovatelce, literární historičce, scenáristce, překladatelce a dramaturgyni, která ve svých románech nekompromisně a na mimořádné literární úrovni zpracovává nepříjemná historicko-společenská a sociální témata a vrací svou tvorbou do života slovo humanismus. Paní RADCE DENEMARKOVÉ, se uděluje cena WALD Press AWARD za literární dílo, v němž zkoumá další možnosti románové formy a zároveň odvážně otevírá tabuizovaná témata, týkající se právě slabších a zranitelných.

Předaná pamětní plaketa nese v záhlaví slova: „Šel jsem po celý život se slabším.“ Vyslovil je v písemném bilancování svého života profesor František Wald. Se slabšími dovedou jít vždy jen ti nejsilnější a tomuto nejsilnějšímu ze silných, kterému bude předána cena WALD Press AWARD, patří naše vřelé poděkování.

Nejnovější cizojazyčná vydání…

Peníze od Hitlera
Španělské vydání: El dinero de Hitler.
Překlad: Elena Buixaderas. Nakladatelství Galaxia Gutenberg, Barcelona 2015.
Práva prodána do Švédska, Makedonie, Francie, Číny a Srbska.

Příspěvek k dějinám radosti
Slovinské vydání:
 Prispevek k zgodovini radosti. Překlad: Tatjana Jamnik. KUD Police Dubove, Vnanje Gorice 2015.
Polské vydání: Przyczynek do historii radości. Překlad: Olga Czernikow. Amaltea, Wrocław 2017.

Kobold
Práva prodána do Polska.

Soupis všech cizojazyčných vydání na: http://denemarkova.cz/about/

Veletrh Svět knihy v Praze

PRAHA, Veletrh Svět knihy, Komorní sál – Pravé křídlo (balkon vlevo)  sobota 16. května 2015, 13.00–13.50

Radka Denemarková: Příspěvek k dějinám radosti
Kolik nás ještě čeká násilí a válek, než všechno to neštěstí člověka konečně polidští? Trojnásobná držitelka cen Magnesia Litera a jedna z nejpřekládanějších současných českých autorek představí svůj nejnovější román. Pořadem provází Dana Pfeiferová.

Svět knihy Praha 2015

Autorské čtení a beseda v Paříži

PAŘÍŽ, Centre Malesherbes, salle 119 bis Université Paris-Sorbonne 108 bd Malesherbes, Paris 17e; Métro Malesherbes – čtvrtek 19. března 2015 v 18 hodin

Radka Denemarková: Příspěvek k dějinám radosti
Autorské čtení a beseda.
Moderování a tlumočení: Jean Boutan, překlad ukázky do francouzštiny: Jean-Gaspard Páleníček
Pozvánka • FB událost • Fotogalerie

Vysílání na ČRo Vltava (Telefonotéka)

ČESKÝ ROZHLAS VLTAVA. Telefonotéka, 23. 3. 2015 v 9.30.

V pondělí 23. března 2015 Radka Denemarková bude hostem TELEFONOTÉKY na stanici ČRo Vltava (živé vysílání od 9.30 do 11.20).
Telefonické spojení do studia je 221 553 223. Dotazy můžete psát na e-mail: reflektor@rozhlas.cz.
Více informací o Telefonotéce najdete zde. Podívejte se na seznam hostů v nejbližší době.

Poslechněte si vysílání.

26. pořad z cyklu Večery evropské literatury

PRAHA, Památník národního písemnictví, Pelléova 20, Praha 6 – Bubeneč, 17. 3. 2015 v 19 hodin.

Večer bude tentokrát věnován literatuře, která témata čerpá z historie. Pozvání přijali spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková, prozaik Jiří Šulc a spisovatel, publicista a překladatel Marek Toman. Historický román – útěk do světa pohádek, inspirace minulostí nebo cesta do temných koutů naší duše? Diskuse se třemi spisovateli, pro které je minulost stále aktuálním tématem. Debatu moderuje David Vaughan.
Vstup volný.

Facebook událost

Rozhovory přes hranici – s Jörgem Plathem a Radkou Denemarkovou

PRAHA, Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1 – v pondělí 16. března 2015 v 19 hodin

Hosty večera jsou Jörg Plath, literární kritik (Neue Zürcher Zeitung, Deutschlandradio Kultur), který už řadu let píše o české literatuře, a Radka Denemarková, spisovatelka a překladatelka.
Moderuje Zuzana Jürgens, která diskusní řadu ve spolupráci s KnVH připravila.
Poslední večer třídílné diskusní řady navazuje na Rozhovory o sousedství o česko-německých vztazích, iniciované Václavem Havlem v roce 1995. V mnoha tehdy sporných tématech se podařilo nalézt řešení, anebo alespoň navázat dialog, rozběhla se řada česko-německých aktivit. Přesto je zejména v České republice povědomí o dění v Německu a o tom, jak nás Němci vnímají, vágní – nejen kvůli jazykové bariéře, ale i vzhledem k povaze současné české mediální scény. Rozhovory si kladou za cíl alespoň částečně přispět k vyplnění těchto mezer.
Večer se koná ve spolupráci s Artefakt Kulturmanagement a s podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

Facebook událost • Pozvánka