A já pořád kdo to tluče

Radka Denemarková: A já pořád kdo to tluče (2012)Title: A já pořád kdo to tluče
Genre:
Pages: 178
Release Date: 2005
Published by: Petrov; Druhé město
ISBN: 9788072272198
Buy the Book: Kosmas
Add on Goodreads

Název knihy A já pořád kdo to tluče bude asi každému povědomý, stačí si vzpomenout na část dětské říkanky. Její pokračování si ale autorka knihy Radka Denemarková upravila. Vlastně ne ona, ale její hrdinka, spisovatelka Birgit Stadtherrová. Její vyšinutá mysl jí napovídá, že říkadla by měla děti připravit na život – drsný, plný bezohledných lidí.

Jiří Lojín

Jurodivý, groteskně napínavý příběh jedné vraždy a osudového propojení muže a ženy, utopených v pochybnostech samoty, se mohl odehrát kdekoliv. Prostředí divadla však otevírá jedinečný prostor pro hlubší vášně i hysterie, v němž navíc jednoho dne spadne opona definitivně. Energickým účinkujícím, pasivním čumilům i zákulisním manipulátorům.

Alternace za naše životy neexistují. Nehrajeme v divadle jednoho herce. Minulost a úzkosti nesvlečeme jako kostým. I ta sebemenší životní „role“ má být odehrána svědomitě. Hostující režisér Buch to tuší, spisovatelka a dramatička Birgit to ví. A kdo ví, bývá umlčen.

Zralá prvotina v sobě skrývá košaté podobenství: potemnělý obraz lidského rodu, kde ďábelský kruh nelze přetnout.

CENY

2005 Europäisches Festival des Debütromans (Evropský festival románových prvotin) v Kielu.

CIZOJAZYČNÁ VYDÁNÍ

  • Maďarské vydání: Ki dörömböl? Překlad: Körtvélyessy Klára. Európa, Budapešť 2007.
  • Slovinské vydání: Jaz pa vprašam, kdo to tolče. Překlad a doslov Česa se člověk boji?: Tatjana Jamnik. KUD Police Dubove, Lublaň, 2013.

RECENZE (ČESKÉ). A JÁ POŘÁD KDO TO TLUČE

RECENZE (ZAHRANIČNÍ). A JÁ POŘÁD KDO TO TLUČE

ROZHLAS

  • A já pořád kdo to tluče. Rozhlasová četba na pokračování, Vltava, ČRo 3, vysíláno 26.–30. 5. 2005. (Režie: Miroslav Zelinský, čte členka Moravskoslezského Národního divadla Gabriela Mikulková.)
  • Český rozhlas Olomouc v rámci Setkání s literaturou: hodinový pořad z knihy A já pořád kdo to tluče (režie Michal Bureš. Účinkují: Ivana Plíhalová, Dita Mandová – Vojnarová, Hana Lančíková, Marek Zahradníček, Radko Choc, Evelyn Čapková – Pacoláková a další). Vysíláno 1. 6. 2005.